Okolie a aktivity
Kaštieľ sa nachádza v srdci malebného liptovského kraja, v bývalej obci Okoličné, ktorá je dnes súčasťou mesta Liptovský Mikuláš. Nachádza sa na sútoku Váhu so Smrečiankou. Liptov je prekrásna oblasť, ktorá ponúka veľa možností či už na relaxovanie alebo spoznávanie miestnej kultúry. Medzi historické pamiatky v blízkom okolí patrí najmä kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom. Medzi ďalšie historické pamiatky, ktoré by si mal návštevník pozrieť, je synagóga. Synagóga v Liptovskom Mikuláši patrí medzi najštýlovejšie a najväčšie na Slovensku. Bola postavená v rokoch 1842 – 1846. Súčasnú podobu získala po rozsiahlej prestavbe v roku 1906. Poslednou historicko-kultúrnou pamiatkou, ktorú by človek nemal vynechať je múzeum liptovskej dediny. Nachádza sa v za obcou Pribylina blízko mesta Ružomberok. Tu človek môže vidieť ako sa žilo v tejto oblasti v stredoveku. V múzeu počas sezóny býva aj veľké množstvo sprievodných podujatí.
Zábava
Liptovský Mikuláš ponúka okrem histórie aj miesta, ktoré slúžia na relax či zábavu. Takýmto miestom je aj Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka. Areál so štyrmi slalomovými traťami býva dejiskom viacerých významných domácich, ako aj medzinárodných a svetových pretekov vo vodnom slalome. Priamo v areáli vodného slalomu nájdete športovú agentúru Rafting adventure, ktorá okrem raftingu ponúka ďalšie, menej tradičné športy – lukostreľbu, jazdu na štvorkolkách, Adventure golf, paintball, či školu kajaku. V blízkosti sa tiež nachádza Aquapark Tatralandia, ktorý je najväčším celoročným areálom vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, v Českej republike a Poľsku. V zimných mesiacoch si v tejto oblasti prídu na svoje najmä lyžiari. Liptovský Mikuláš ponúka množstvo možností, kde sa dá v zime lyžovať. Priamo v meste sa nachádzajú dve lyžiarske strediská. V okruhu 30 km sa nachádza ďalších 8 lyžiarskych stredísk, ktoré majú rozmanitú ponuku tratí, od začiatočníkov až pre náročných lyžiarov.
Príroda
Liptov má jednu z najmalebnejších prírodných scenérií v rámci Slovenska. Vďaka jedinečnosti prírodných zaujímavostí a bohatstvu kultúrno-historických pamiatok patrí Liptov k najatraktívnejším oblastiam Slovenska. Zo severu ho ohraničuje Veľká Fatra, hrebeň Chočských vrchov a hrebeň Západných Tatier. Južnú hranicu Liptova tvorí hrebeň Nízkych Tatier, jeho západnú hranicu tvorí hrebeň Veľkej Fatry. V Liptove pramenia rieky Čierny a Biely Váh, ktorých sútokom vzniká najdlhšia slovenská rieka Váh. Pešia turistika a cykloturistika v lete, ako aj zjazdové a bežecké lyžovanie v zime patria k najčastejším magnetom pre návštevníkov Liptova. Ak k tomu prirátame podzemné bohatstvo vo viacerých verejnosti prístupných jaskyniach a početné pramene liečivých minerálnych a termálnych vôd ako aj vodnú nádrž Liptovská Mara, je prírodný obraz Liptova takmer dokonalý.